Anne İle Bebek Arasındaki Uyuşmazlık

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:56

Baba kan grubunun Rh pozitif anne kan grubunun Rh negatif birleşimi ile doğan çocuğun baba gibi Rh pozitif kana sahip olmasına anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığı deniliyor. Genel olarak %98 oranında sorun teşkil etmeyeceği düşünülüyor. Normalde her insanın kan grubu birbirinden farklı olarak gruplara ayrılır. Vücutta Rh antijeni olduğu zaman Rh pozitif, Rh antijeni yok ise Rh negatif denilir. Rh pozitif olan bebek anne karnında iken antijenleri anne karnına geçiyor. Anne adayında ki savunma hücreleri harekete geçerek antikorlar üretiyor. Bu durumda annenin ilk bebeği ise riski olmuyor. Çünkü ilk bebekte doğuma kadar antikorlar hücreye geçemiyor. Bu yüzden 2. bebekte riskler çoğalıyor. Anne ne zaman hamile kalırsa kalsın 2. bebekte çok risk olduğu düşünülüyor. Bu durum söz konusu olmasın diye evlenmeden önce tespit edilir. Fakat yinede evlilikler meydana geliyor.

İkinci Bebekte Riskler Nasıl Kalkar?

Anne ve baba adayları kan uyuşmazlığından dolayı 2. bebekteki riskleri bildiği için 2. bebeği yapmakta korkarlar. Fakat bu sorunun ortadan kalkması için ilaç tedavileri uygulanır. Doğumda 72 saat öncesi kan uyuşmazlığı iğnesi anneye vurulur. Anne kanına geçmeye çalışan antikorlar bu iğne sayesinde savunma hücrelerini bastırarak bunu engelliyor. Bunun yanında 2. bebekte sıkıntı olması engelleniyor.

Kan Uyuşmazlığında İlk Bebekteki Riskler?

Genellikle ilk bebekte sıkıntı yaşanmadığı öne sürülür fakat %2’lik bir oran ile sıkıntı yaşanılan bebeklerde olabiliyor. Anne adayı kan grubunu yanlış bildiği zaman bir kanama olduğunda hastanede yanlış kan veriliyor. Yanlış kan verilmesi ise bir damla bile olsa sorunlara yola açıyor. Bu durumda hamile olduktan sonra fark ediliyor. Bu durumda da ilk bebekte de kan uyuşmazlığı yaşanma durumu oluyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir