Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:20

. Emzirme dönemindeki bir annenin en çok endişe duyduğu konulardan biri bebeğine yeterince sağlıklı besin verip veremiyor olmasıdır. Normal mama miktarını ayarlayabilme mümkün olmadığından, yetmeyen süt endişesi oluşması normal bir durumdur. Emzirme döneminde doktor tavsiyelerini uyulduğu ve sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olunduğunda anne sütü bebeğe yeterli ve sağlıklı gelir.

Yeşil Sebzeler

Süt artmasına yardımcı olan gıdaların başında yeşil sebzeler gelir. Mineral ve vitamin deposu olan ıspanak, fasulye, maydanoz gibi sebzeler laktasyonu arttırıcı özelliğe sahiptir.

Su

Anne sütünün artması için gerekli olan temel besinlerden biri sudur. Anne sütünün yaklaşık yüzde 89’u sudan oluştuğu için emzirme döneminde su tüketimi oldukça önem taşır. Vücudun sağlığı için de önemi kanıtlanmış ve hayat kaynağı olan su, emzirme döneminde anneler tarafından normal döneme göre daha fazla tüketilmelidir. Normal bireylerde günlük tüketilmesi gereken su miktarı 2 litre iken, emzirme dönemindeki annelerde 3,5-4 litredir.

Yağlar

Susam yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağların annenin enerjisini arttırdığı gibi süt artmasına da yardımcı olur. Fakat yağ olmaları sebebiyle yine de fazla tüketilmemeli, düzenli bir beslenme ile alınmalıdırlar.

Arpa

Arpadan yapılan çorba anne sütünü arttırmada yardımcıdır. Çorbası yapılabilmesinin yanında pilav olarak da tüketilebilir. Hakkında bilimsel bir sonuca varılmamasına rağmen asırladır anneler tarafından tercih edilen bir gıdadır.

Kimyon

Laktasyonu arttırdığı düşünülen kimyon doğum sonrası anneyi güçlendirmeye de yardımcı olur. Demir açısından zengindir.

Havuç

Havuç, meme dokusunun gelişimine yardımcı olan, östrojene benzer işlevi olan fitoöstrojene sahiptir. Süt kanallarının gelişiminde etkilidir. Aynı zamanda yapılan araştırmalar emzirme döneminde havuç tüketimini arttıran annelerin bebeklerinin ilerleyen yaşlarda havuç tüketimini daha kolay kabullendiğini söyler. Günlük salataya 1 havuç eklemek yeterlidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir