Annelerin Çocukları Üzerindeki Tutum Ve Etkileri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:00

Her çocuğun üzerinde en büyük etken annesidir. Çocuklar daha dünyaya gelmeden annesiyle bir bağ kurmaya başlıyor ve hayatları boyunca o bağ ile devam ediyorlar. Bu durum da çocuğun kişiliğinde anne faktörünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bütün çalışmalar annelerin tutumlarının çocukların hareketlerinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor. Çocukla girilen diyaloglar çocuğun toplum içerisindeki durumunu kendine olan özgüvenine kadar etkiliyor. Aile tutumları 0-6 yaş arasındaki çocukların büyüdüklerinde sosyal hayatlarında iyi yerlere gelmelerini büyük ölçüde etkiliyor. Bu yüzden anneler kendi kurallarını ve ölçülerini iyi ayarlamalı çocuğa olumsuz davranışlar kazandırmamalıdır.

Baskıcı Bir Tutum Sergilemek

Çocuklara söz hakkı vermemek çocuklar anlamaz mantığıyla hareket etmek oldukça yanlış bir tutumdur. Böyle bir davranış sergilediğinizde çocuk başkalarının etkisine kapılan, itaat eden ve çekingen olabilir. Utangaç ya da kendisini çok fazla anlatamayan biri olabilir.

Sürekli Korumaya Çalışmak

Çocuğun kendi yaptığı her şeyi gözetlemek, denetlemek yanında olmaya çalışmak. Sürekli bir koruma çabası içerisinde bulunmakta çocuk üzerinde kötü etkilere neden olabiliyor. Çocuk kendi başına bir şeyler yapamayan, özgüveni az olan hatta hiç olmayan utangaç ve içine kapanık biri olabiliyor.

Çocuğun Her Dediğini Yapmaya Çalışmak

Çocuğunuz ne isterse onu hemen gerçekleştirmek ne dediyse yapmak, uygulamaya geçirmekte oldukça yanlış bir tutum oluyor. Eğer çocuğunuzun her dediğini doğru ya da yanlış bakmadan yaparsanız ilerde kendi başına buyruk hırçın ve istediği olmadığında ağlayan bir çocuk oluyor. Her istediği yapıldığından şımarık ve saygısız olabiliyorlar. Bencillik duyguları gelişir çünkü ne istediyse annesinin tutumundan dolayı gerçekleşiyor. Arkadaşlarıyla da birçok problem yaşayabilir.

İlgisiz Olmak

Çocuğa karşı her şeyi reddetmek ilgisiz olmakta çocuğa kendisinin istenmediğini düşündürebiliyor. Bu nedenle de etkileri kötü oluyor. Diğer insanlara karşı düşmanca duygular besleyebiliyorlar, suça eğilimli oluyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir