Annelik İç Güdüsü Ne Demektir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:48

Annelik içgüdüsü insanlarla birlikte çoğu canlıda da bulunan bir duygu ya da bir davranış biçiminin altında yatan dürtüdür. Bu içgüdünün kadına bebeğinin ana rahmine düştüğü andan itibaren verildiği düşünülür. İlk andan itibaren çocuğu için her şeyi yapmaya onu koruması ve sağlıklı, huzurlu yaşaması için elinden geleni yapması da bunun bir göstergesidir. Annelik içgüdüsü o kadar farklı bir duygu ki insana hiç yapmayacağı bir şeyi yaptırabilir veya hiç girmeyeceği bir tehlikeye sokabilir.

Annelik İçgüdüsü Hangi Durumlarda Kendini Gösterir?

Annelik içgüdüsüne şefkatin, sevginin, adanmışlık hissinin yüz katına katlanmış hali denilebilir. Bu hisle beraber evladı tehlikeye girmiş olan anne hiç bir durumda vermeyeceği tepkileri verip saldırganlaşabilir, çocuğunu tehlikeden kurtarmak için her şeyi yapar. Bu davranışın insan hayatındaki yansımalarını görmek mümkünken belgesellerde farklı hayvan türlerinde görmekte olağandır.

Örneğin çocuğunu aslanlara yem etmemek için uğraşan bir ceylanın çırpınışı, cesareti annelik iç güdüsünden başka hiçbir şeyle açıklanamaz. Köpeklerin saldırısı karşısında arka tarafında duran yavrusunu korumak isteyen kedinin adeta bir aslana dönüşüp köpeklere saldırması ve geri püskürtmesi gibi hayvanların yaşamında bu ve bunun benzeri birçok örnek karşımıza çıkar. Bu örneklerin karşımıza çıkmasında en önemli faktör annelik içgüdüsüdür. O devasa duygunun önüne geçebilecek hiç bir engelleme söz konusu değildir.

Annelik İç Güdüsünün Sonu Var Mıdır?

Çocuğunu kucağına alan annede ki iç güdü çocuğu ister beş yaşında olsun isterse elli beş yaşında olsun hayatının sonuna kadar devam eder. Anne kendisinden önce çocuğunun düşünür, kendisi açken onun karnını doyurması, hastalandığında başından ayrılmaması, her türlü tehlikeye karşı onu korumak istemesi annelik iç güdüsünden kaynaklanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir