Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:05

Bitki çayları hem doğal hem de insan sağlığına çeşitli faydalar sağlayan içeceklerdir. Doğru bitkiler kullanılarak rahatsız olduğumuz birçok sorundan kurtulabilmek mümkündür. Bazı insanlarda aşırı terleme sorunu olabilmekte ve bu durum onların çok fazla rahatsız olmasına sebep olmaktadır. Yalnızca kendileri değil çevresindeki insanlarda terlemenin sebep olduğu kötü kokudan rahatsızlık duyabilir.

Bu sorunla yaz aylarında daha çok karşılaşılır. Bu durumdan kurtulmak ya da bu sorunu en az seviyeye indirmek mümkündür. Aşırı terleyenler için doğal bitki çayı çeşitleri çözüm olabilmektedir. Koltuk altı, eller ve ayaklar terlemenin en fazla olduğu bölgelerdir. Bu bölgelerdeki terlemeyi azaltmak için bitki çaylarından faydalanılabilir.

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler   

Aşırı terleme sorunu yaşayan insanlar, çok fazla baharat tüketmemelidir ve aynı zamanda alkolden de uzak durmalıdır. Alkol ve fazla baharat tüketilmesi halinde yüzeysel damarlar genişler ve bunun sonucunda da terleme artar. Özellikle acı biberli yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Aşırı Terleyenler İçin Doğal Bitki Çayı Çeşitleri

Alıç terlemeyi azaltıcı bir etkiye sahiptir. Günlük bir fincan alıç çayı tüketilerek terleme oranı düşürülebilir. Yeşil çayın da günde bir veya iki fincan tüketilmesi bu konuda faydalı olmaktadır. Koltuk altları limon suyu ile ovularak birkaç saat bekletildikten sonra yıkanması da bu sorunu azaltmaktadır.

Ayrıca günde bir avuç üzüm tüketmek de bu konuda fayda sağlar. Çünkü üzümün vücudu serin tutmak gibi bir etkisi vardır. Banyo yaptıktan sonra, en son kullanılacak olan durulama suyuna önceden ada çayı yaprakları koyulup bir süre bekletilebilir. Son olarak bu su ile durulanarak çıkılması halinde olumlu etkiler görülebilir.

Domates antioksidana sahiptir ve ter bezlerinin çalışmasını dengeler. Sabahları bir fincan domates suyu içerek fayda sağlanabilir. El ve ayakların terlemesini önlemek için papatya, ada çayı, kekik ve deniz tuzu yeterli miktarda ılık su içerisine atılır. Su on ya da on beş dakika bekletildikten sonra eller ya da ayaklar suyun içine sokulur. Eller ya da ayaklar bir süre suyun içerisinde bekletilir. Bu uygulama sonunda eller/ayaklar dinlenir ve terleme oranı düşer. Aşırı terleme sorunu çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle önce uzman bir doktora danışmak gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir