Bademcik İltihabı Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:18

Bağışıklık siteminin bir parçası olan bademcik, ortaya çıkan bakteriler ve virüslerin çoğalması sonucunda iltihaplanma meydana gelir. Bademcikler vücudun direnci ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli olmaktadır. Bademciklerde meydana gelen bu bakteriler ve virüsler bir arada toparlanarak iltihabı oluştururlar. Bunun sonucunda da şişme, acı ve yutkunmada zorluk gibi problemler ortaya çıkar. Daha çok çocuklarda oluşan bir rahatsızlıktır. Bademcik iltihabının bulaşıcı bir problemi de olmaktadır.

Bademcik İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Bademcik iltihabı direk olarak meydana gelmeden önce belirtilerini göstermektedir. İlk olarak halsizlik, ateş, ağrılar ve yutkunmada zorlanma gibi problemler ile belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Bademcik iltihabının erken tedavisi son derecede önemlidir. Aksi halde hastaları uyutmaz ve yemek tüketirken zorlanmalarına neden olur. Erken teşhis koyulmalı ve mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Bademcik iltihabının en belirgin nedenlerinden bir tanesi ise, ağız kokusudur. Bakteriler nedeniyle kötü bir ağız kokusu ortaya çıkmaktadır. Bademcik iltihabı tedavi edilmediği taktirde ağız kokusu devam edecektir.

Bademcik İltihabının Tedavisi

Bademcik iltihabının tedavisi aksatılmamalıdır. Belirtileri başladığı andan itibaren doktora başvurulması daha yararlı olacaktır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, tedavinin de kısa sürmesi adına da önemlidir. İlk öncelikle doktorlar tarafından bakterileri ve virüsleri ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi önermektedir. Doğru antibiyotik sayesinde zararlı bakteriler ölmeye başlayacaktır.

Ancak bu süreç içerisinde birçok etkene de dikkat edilmelidir. Tedavi süresi boyunca sigara ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir. Aksi halde iyileşmesi mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra, gargara yapılarak, tedavi süresi kısaltılır. Özellikle de elma sirkesi, tuz ve limon suyu bakteri öldürücü etkileri vardır. Böylelikle bademcik iltihabı kısa süre içerisinde iyileşecektir. Gece yatmadan önce ya da sabahları gargara önerilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir