Bağışıklık Sistemi Dostu Sebze Ve Meyveler Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:12

Bağışıklık sistemi bünyeyi koruyan, güçlendiren ve vücuda girmiş bakteri, virüsleri yok etme işlevlerini görebilen sistemdir.

Bağışıklık Sisteminin Bozulması

Bağışıklık sistemi birçok nedenlerden dolayı bozulabilir, zayıflayabilir. Bu nedenler stres, kötü beslenme ve bir tür hastalık olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu aşırı kilo kayıplarından, sürekli hastalanmalardan, aşırı halsizlik ve yorgunluk gösterebilir. Bir kaç önlemler ile bağışıklık sistemini daha çok güçlendirmek veya sağlam tutmak mümkündür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemini güçlendirmek daha az hasta olmaya ve kanserden etkilenme olasılığını düşürmede fayda gösterebilir. Vücudun direncini arttırmak için bol su içilmeli, alkol ve sigara tüketimini azaltmalı, düzenli bir şekilde spor yapılmalı son olarak ise yeterli miktarda protein ve vitamin alınmalıdır.

Bağışıklık Sisteminin Dostu Olan Sebze Ve Meyveler Nelerdir?

Domates: Yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Kış aylarında ise domatesin çeşitli yemeklerini soslarını vb. yapılıp tüketilebilir. İçinde likopen bulunduran domates birçok kanser riskini azaltmaktadır.

Maydanoz: Maydanoz içinde bulundurduğu A ve C vitaminlerinden dolayı toksinlerin vücuttan atmasında yardımcı olur.

Turunçgiller: Turunçgiller içinde bulundurduğu yüksek oranda C vitaminiyle kış aylarında vücudumuzu korumada yardımcı olacaktır. C vitamini dışında şeker, lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum, folik asit ve fosfor da bulundurarak bağışıklık sistemini koruyor.

Sarımsak ve Soğan: Sarımsak ve soğanın kalp ve damar hastalıklarında yararının yanı sıra sayamayacağımız kadar çok faydaları vardır. Başta obezite, tansiyon ve şeker hastalığına iyi gelen sarımsak ve soğanın bağışıklık sistemini de güçlendirdiğin ortaya çıkmıştır.

Brokoli: Brokolinin de sayamayacağımız kadar çok faydaları görülmektedir. Başta diyabet, kalp hastalığı, cilt hastalıklarına iyi geldiğine ayriyeten vücutta enerji artışı oluşturup vücudun direncini yükselttiğini görüyoruz.

Biber: Protein açısından çok zengin olan biber ağrıları gidermede, hafızayı güçlendirmede, kanser tedavisinde, migren ağrılarını gidermede iyi gelir. A ve C vitamini açısından çok zengin olan biber salgıladığı antitoksinden dolayı grip ve bir çok hastalığa iyi gelir. Bağışıklık sistemini de destekleyerek vücudun hastalıklara karşı koyabilmesini sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir