Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:50

Boyun kireçlemesi toplumumuzda çok rastlanan bir rahatsızlıktır. Bayanlarda erkeklere kıyas ile daha çok görülmektedir. Boyun kireçlemeleri eklem yüzeyleri üzerinde oluşmaktadır. Bazı zaman kireçlemeler romatizmaya bağlı olabilmektedir. Yoğun ağrı ile devam eden boyun kireçlemesi kişiyi oldukça etkilemektedir. Tıp adı ile servikal spondiloz olan boyun kireçlemesi, yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Kemiklerde, kıkırdak dokularda, omurga kemiklerinde aşınma ve yıpranma ile meydana gelmektedir.

Bu rahatsızlık yaşlılığın yanı sıra stres, boyun travmaları, yanlış oturuş pozisyonları, sigara ve fazla kilo ile de ortaya çıkmaktadır. Boyun kireçlemesine en iyi çözüm egzersizdir. Boyun egzersizleri kireçlemeyi biraz da olsa sökmektedir. Bunun yanı sıra sıcak ya da soğuk tedavi kireci çözecektir. Boynu kımıldatmaya çalışmak bir diğer tedavidir. Düzenli boyun egzersizi ile bu sorun ortadan kalkmaktadır. Bir diğer tedavi ise epsom tuzu banyosudur. Sarımsak kemik kireçlemelerine bire birdir. Sarımsağı günlük olarak bir tane tüketmek kireçlemeye yardımcı olacaktır. Daha önce hiç olmamış boyun kireçlemesini engellemek ise zerdeçala düşmektedir.

Boyun Kireçlemesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun kireçlemesi kendini öncelikle ağrı ile göstermektedir. Bunun yanında o bölgeyi kımıldatamama ve kitlenme sorunları kireçlemeye eşlik etmektedir. Kulak çınlaması ve baş dönmesi de boyun kireçlemesinin diğer belirtileridir. Duyularda meydana gelen kayıplarda boyun kireçlemesinin habercisi olabilmektedir. Hareket kesilmesi ile kireçleme iyicene artmaktadır.

Boyun Kireçlemesi Kimlerde Görülür?

Bu rahatsızlık genellikle yaşlı kişilerde görülmektedir. Fakat buna ek olarak, yanlış oturma pozisyonu ile de ilgili olarak ortaya çıkabilmektedir. Aile içerisinde boyun hastalıklarının genetik olması da tetiklemektedir. Genetik olarak yayılma potansiyeline sahip olan boyun kireçlemesi, bir çok sebebe bağlıdır. Bu rahatsızlık özellikle 40 – 50 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Mehmet  yorumladı. 9:39 pm - 03 / 01 / 2018:

    Vermiş oldugunuz bilgiler icin cok tesekkr ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir