Çocuklarda Büyüme Geriliğinin 5 Nedeni

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:57

Bebekler doğdukları günden itibaren aile hekimliği merkezlerinde ve çocuk doktorlarının muayeneleriyle gelişme bakımınındın kontrol altında tutulurlar. Bu kontrollerden elde edilen değerler büyüme ve gelişmenin normal sınırlar içinde olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Örneğin boyu aynı aydaki hemcinslerinden daha kısaysa, ağırlık artışı azsa bu durum büyüme hızı yavaşlığı şeklinde yorumlanır. Büyüme geriliği aşağıda maddeler şeklinde belirtilen bazı sebeplere bağlı olabilir.

1-Genetik faktörler

Bebeğin ailesinde büyüme geriliği yaşamış kişiler olmuşsa o kişilerin bebeklerinde de ortaya çıkması normal kabul edilir çünkü bebekler genlerini anne ve babalarından alırlar. Çocukların ne kadarlık bir boya ulaşabileceği anne babalarının boyları baz alınarak gerçeğe yakın olacak şekilde hesaplanabilmektedir. Bebeklerin büyüme geriliği genetik hastalıklar olan Down sendromu ve Turner sendromundan da kaynaklanıyor olabilir.

2-Hormnsal sebepler

Bireylerde “Büyüme hormonu” denilen bir hormon büyümeyi kontrol etmektedir. Yetersiz cinsiyet hormonları ve tiroid bezinden salgılanan tiroksin hormonlarının azalması da boy kısalığı ve büyüme geriliğinin diğer sebepleridir.

3- Beslenme problemleri

Yeterince enerji ve protein alamayan, vitamin ve mineral bakımından eksik beslenenler bebeklerde büyüme gelişme sorunları ortaya çıkmakta, boyları kısa olmaktadır. Beslenme sorunları ortadan kaldırıldığında büyüme de normale dönmektedir.

4- Sağlık problemleri

Bebeğin herhangi bir organındaki kronik rahatsızlıklar, metabolik bozukluklar, sindirim sistemindeki hastalıklar, farkına varılmayan diyabet gibi çeşitli sağlık sorunları da büyüme geriliğine sebep olabilmektedir.

5-Kullanılan ilaçlar

Bebeklerde herhangi bir sebeple kullanılan ilaçlar uzun vadede büyüme ve gelişmede de problemler yaratabilmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir