Çocuklarda Duruş Bozukluğunu Ciddiye Alın

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:52

Çocuklar farkında olmadan zaman içerisinde duruş pozisyonlarına dikkat etmeyerek omurganın değişmesini sağlarlar. Buda duruşta bozukluğa neden olur. Ebeveynler tarafından ciddiye alınmasa da büyük sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle doktorlar çocukluk döneminde duruşta dikkat edilmesinin önemini vurguluyorlar. Bu sorunun en çok da şimdi zamanda teknolojinin gelişmesi ile çocukların teknoloji bağımlısı olup bilgisayar başından kalkmamalarından oluştuğu düşünülüyor. Özellikle de saatlerce kötü bir pozisyonda oturmak omurgada sıkıntılara yol açıyor.

Çocuklarda Duruş Bozukluğunun Belirtileri

Sırtta yaşanan ağrılar çoğu zaman omurgada sıkıntılar yaşandığını ifade ettiği düşünülüyor. Omurgada fiziksel olarak dışarıdan bakıldığı zaman yana eğrilik görülüyor ise bu skolyozun olduğunun göstergesi demektir. Eğer sırttaki omurga çok fazla belli olacak derece arkaya doğru kavislenmiş ise bu da kifozun olduğunu gösterir. Bu yüzden çocuklar fark etmeyebilir fakat ebeveynlerin bir uzman tarafından bilgi alması ve tedavi ettirmesi kesinlikle gereklidir.

Çocuklarda Duruş Bozukluğunun Tedavisi

Duruş bozukluğu özellikle de küçük yaştan itibaren başlar ise büyük sorunlara sebep açacağı için erkenden tedavi edilmelidir. Vücutta genellikle ağrı, baş ağrısı, kambur durmak, fiziksel değişiklikler meydana geldiği zaman uzmanlar tarafından tedavi altına alınır. Genelde fizik tedavi yöntemleri tavsiye ediliyor. Bunlar için çeşitli egzersizler vardır. Tek yapmanız o egzersizleri çocuklarınıza yaparak duruşunu değiştirmek olacaktır. Eğer çocukların kendi başına yapamayacağı şekilde ve duruşta çok bozukluk var ise doktor fizik tedavi önerecektir.

Fizik tedavide yapılanlar ise elektroterapi, iğne, nasıl durulmasına gerektiğine dair hareketler gösterimi, masajlar, kasların güçlenmesini ve düzelmesini sağlayacak hareketler olacaktır. Fizik tedavi hem çocuğunuzu rahatlatacak hem de çocuğunuzun duruşunun düzelmesini sağlayacaktır. Bu yüzden sağlık her zaman önemli olduğu için çocuklarınızı geç olmadan tedavi yöntemi ile sağlığına kavuşturmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir