Çocuklardaki İçe Kapanıklığın 6 Sebebi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:53

İçe kapanıklık psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişen bir çeşit kişilik sorunudur. Çocukluktan itibaren bazı yanlış ve eksik davranışlar bu sorunu ortaya çıkarır.

1- Baskıcı, koruyucu, yargılayıcı ve ilgisiz anne ve baba; 

Ailede aşırı baskı gören, daima korunup kollanan çocuklar içe kapanık olurlar. Çocuklarını sürekli kontrol altında tutma çabası altında olan anne ve babalar onlara aslında daha çok zarar verirler. Diğer taraftan çocuğuna ilgi göstermeyen, her an yanında olan ama sevgisini ve ilgisini gösteremeyen anne ve babalar da yine çocukların içe kapanık olmalarında önemli rol oynarlar.

2- Güvensiz ve sevgisiz bir aile ortamı;

Evde aile arasında güven ve sevgi yoksa çocuk bu güvensizliği hissediyor ve yaşıyorsa kendine olan güveni yok olur. Kendine güvenmeyen insan da doğal olarak içe kapanık olur.

3- Çocuğun yaşadığı değersizlik ve yetersizlik inancı;

Çocuk kendini değersiz ve yetersiz görürse, bazı durumlara karşı yetersizlik inancı geliştirmişse o çocuk içine kapanır ve kendini sürekli işe yaramayan, yetersiz ve önemsiz bir kişi olarak görür.

4- Genetik faktörler;

Genetik olarak var olan bazı içe kapanıklık durumları da vardır. Bazı kişilerde genetik olarak sessiz ve içe kapanık olmaya yatkınlık vardır. Bu kişiler yapısal olarak bu duruma doğru yönelirler.

5- Rol model olarak içe kapanık birileri ile yaşamak;

Ailede içe kapanık kişilerin olması birlikte yaşayan çocuk üzerinde etkilidir. İçe kapanık bireyleri model alarak yetişen bir çocuk da bu durumu öğrenerek içe kapanır.

6- Aşırı aile baskısı;

Anne ve babasından aşırı şekilde baskı gören çocuklar kendilerini ifade etmekte zorlanırlar ve içlerine kapanırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir