Erkek Çocukları İçin Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:29

Sünnet bilindiği üzere sadece erkek çocuklarına yapılır. Sünnet yaptırmak artık eskisi gibi değildir. Özel hasta haneler veya birçok sigorta devlet hasta hanesi bu durumda yardımcı olur. Sünnet yaptırmak en çok bahar aylarında rastlanıyor. Kimi insanlar sünnetten korkmasınlar diye yeni doğan bebeklere yaptırıyor, kimileri ise ilkokul macerasına başlarken yaptırmayı tercih ediyor.

Sünnet Yaptırma Yaşı Kaç Olmalı?

Sünnet yaptırırken aileler, genellikle sünnetin geç bırakılması pek tercih edilmiyor. Az bir kısmı ise ilkokul zamanlarında yaptırıyor. Uzmanlar bu konuda, yeni doğmuş olan bir bebeğe sünnet yaptırılması bebeğin gelişmesi için faydalı olduğunu söylüyor. Kimi uzmanlar ise bebeğin 4 ve 18 aylık dönemlerinde yaptırılabileceğini söylüyor. Eğer bu dönemler geçmiş olsa bile gelişimi olarak 4-4.5 yaşları civarında yaptırılabileceğini de söylemekte.

Sünnet Yeni Doğanlar Hariç Lokal Anestezi İle Yapılmalı Mı?

Sünnet mümkün olduğunca ameliyathane koşullarında yapılması gerekir. Önemli olan bir cerrahi işlemdir. Küçümsememeli ve önem verilmesi gerekir. Uygun olmayan ortamlarda sünnet yaptırmak hastalıklara neden olabilir. Uzmanlar yeni doğanlar dışında birkaç aylık bebekler ve çocuklara anestezi ile yaptırılmasını uygun buluyor. Bunun nedeni ise anestezinin ağrı kontrolü sağlamış olması.

Yaklaşık olarak 15-20 dakika süren sünnet işleminin ardından ortalama olarak 2.5-3 saat içerisinde evine gidebiliyor. Fakat lokal anestezi ile yapılanlarda ise 1 saat içerisinde evine gidebiliyor. Önemli olan bir kısmı ise, yeni doğanlara doğru eller ile yapılması gerekir. Uzman hekimler tarafından yapılması öngörüyor. Çünkü yeni doğanlar da, kanama veya şekil bozukluğu görülebilir.

Sünnetin Faydaları

1) İdrar yolu iltihabı: İlk 6 ay sonunda yapılan sünnetli veya sünnetsiz olan bebeklere idrar yolu iltihap riskinin daha az olduğu görülmüştür.

2) Penis kanseri: Sünnet olanların aksine sünnet olmayanların, penis kanserine yakalanma riskinin çok daha fazla olduğu belgelenmiş ve kanıtlanmıştır.

3) Rahim ağzı kanseri: Sünnetli erkeklerin partnerlerinin benzer olan hastalıkları rahim ağzı kanserine daha az yakalandıkları belgeler ile kanıtlanmış bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir