Et Ve Et Ürünleri Lezzetli Ve Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:20

Et ve Et ürünleri herkesin sıklıkla tükettiği, severek yediği sağlıklı besin kaynaklarıdır. En lezzetli eti elde etmek için farklı yöntemler kullanılır fakat eti hemen yemeyeceksek saklamamız gerekir. Bu saklama olayı düşünüldüğü kadar basit değildir, farklı teknikleri vardır. Eğer bu saklama yöntemleri bilinirse besin ve lezzet kaybı olabildiğince az olacak, et ilk alındığı tazelik derecesinde tüketilebilecektir.

Et ve Et Ürünlerinin Buzdolabında Saklanması

Öncelikle aldığımız etin türüne göre farklı saklama teknikleri mevcuttur. Kırmızı etlerin buzdolabında bozulma süresi en fazla 5-7 gündür. Bunun için eğer kullanılmayacaksa derin buzlukta buzdolabı poşeti içinde -3 derece 7 gün, derin dondurucuda 4 aya kadar saklanabilir. Et derin dondurucuda anında soğuduğu için herhangi bir lezzet kaybı yaşanmayacaktır. Küçükbaş veya büyükbaş hayvanların etlerinin mevcut haliyle saklanmasından ziyade daha dayanıklı ve lezzetli hale gelmesi için farklı hallere getirilmesi de iyi sonuç alınmasını sağlar. Bu etlerin küçük parçalara ayırıp iç yağı ve tuz ekleyerek ”kavurma” haline getirilip derin dondurucuda saklanması çok kullanılan ve etkili bir yöntemdir. Ayrıca pastırma, sucuk, sosis haline getirili saklanabilir.

Etleri sağlıklı bir biçimde saklama yöntemlerini uygulamadan önce kesinlikle paketin üzerindeki talimatlara uyulmalıdır. Örnek verecek olursak sosis, salam, füme gibi ürünler mümkün olduğu kadar çabuk tüketilmelidir. Bu ürünlerin paketi açıldıktan sonra dayanma süresi 1 haftadır. Derin dondurucuda ise bu süre 1-2 aya çıkabilmektedir. Bunun yanında tavuk ürünleri de hayatımızda bolca tükettiğimiz, sevilen ve sağlıklı ürünlerdir.

Bu ürünlerin saklanabilme süreleri biraz daha farklıdır. Bu ürünler 3-4 gün içerisinde tüketilmeyecekse derin dondurucuda 10-12 ay sağlıklı şekilde saklanabilir. Tavuk ürünleri bir kez çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalı, tadını kaybetmemesi adına hemen tüketilmelidir.

Saklama yöntemlerini uyguladıktan sonra karşımıza çıkan tek sorun elektriklerin kesilmesidir. Kısa süreli kesintilerde her hangi bir sorun yaşanmayacağı gibi buzdolabının kapakları ısı alışverişi olmaması için kapalı tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir