Ev Tedavisi İle Öksürüğü Geçirmek Mümkün mü?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:36

Öksürük bazı rahatsızlıkların belirtisi şeklinde oluşabildiği gibi başlı başına bir rahatsızlık da olabiliyor. Bu rahatsızlığın tedavisi için genellikle şurup ya da ilaç tedavisi uygulanıyor. Elbette öksürük, ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmışsa vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekiyor. Bunun yanı sıra öksürük ile ev ortamında da etkili bir şekilde baş etmek mümkün oluyor. Bu konuda varlığı bilinen birçok doğal yöntem mevcuttur.

Soğan Karışımı

Soğan kullanılarak hazırlanan bir karışım, ev ortamında öksürükle baş etmenin em bilinen yolları arasındadır. Bu karışım için öncelikle bir tam soğanı kıyın. Üzerine iki çorba kaşığı kadar bal ekleyin ve karışımı yarım saat bekletin. Bu sayede soğanın özü tamamen ortaya çıkmış olacaktır. Ardından bu karışımı şurup gibi içerek öksürükle baş edebilirsiniz. Bu yöntem grip tedavisi için de oldukça idealdir.

Tuz Gargarası

Özellikle kuru öksürük ile uğraşan kişiler için tuz gargarası oldukça etkili bir yöntemdir. Yarım bardak ılık suya bir çorba kaşığı tuz ekleyerek gargara yapabilirsiniz. Ev ortamında kolaylıkla hazırlanabilen bu ucuz ve etkili yöntemi günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Üzüm

Üzüm çok etkili bir balgam sökücü meyvedir. Ayrıca ciğerlerin gücünü arttırmasıyla da bilinir. Sık şekilde üzüm tüketen kişilerde öksürük oluşumunun oldukça az olduğu görülür. Üzümü normal saf haliyle tüketebileceğiniz gibi suyunu sıkarak da tüketebilirsiniz. Üzüm suyunu 1 kaşık balla tatlandırarak lezzetli bir şekilde içebilirsiniz.

Sıcak İçecekler

Öksürük boğazların irrite olması sonucu ortaya çıkar. Bu sorun karşısında sıcak içecekleri tüketmeniz çok faydalı olacaktır. Özellikle zencefil, limon ve nane çayının sık tüketimi tavsiye ediliyor. Yine gün içinde çorba tarzı sıcak içecekleri de içmeniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir