Evde Egzersiz Yaparak Zayıflamak Mümkün mü?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:22

Fazla kilolarla mücadele konusunda adı bilinen onlarca yöntem bulunuyor. Elbette hem sağlıklı kalmak hem de fazla kilolardan kurtulmak adına en etkili yöntemlerden birisi egzersizlerdir. Egzersizleri her zaman için profesyonel mekânlarda ve profesyonel kişiler eşliğinde yapmanız tavsiye edilir. Ancak herkesin spor salonlarına ve spor koçlarına verecek parası olmayabilir. Bu kişiler ev ortamında da etkili bir şekilde kilo verebilir. Ancak bu egzersizler yapılırken son derece dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Ev ortamında yapılabilecek ilk egzersiz yürüyüştür. Eğer evinize bir yürüme bandı alamıyorsanız, kendinize kontrollü bir yürüyüş parkuru belirleyin ve hergün düzenli olarak bu parkurda yürüyün. Bu bölgeyi belirlerken elbette temiz bir havaya sahip olmasına dikkat edin. Günlük yürüyüşleri en az 30 dakika boyunca hızlı tempoda yapın. Düşük tempoda yapılan yürüyüşler kilo verme açısından yetersiz kalabilir.

Ev ortamında normal bir spor salonunda yapabileceğiniz tüm hareketleri yapabilirsiniz. Özellikle yarım çömelme hareketi ve yukarı itme (push up) hareketi ev ortamında zayıflamak isteyenlere en çok önerilen hareketlerdir. Bu hareketleri uygularken en önemli nokta doğru şekilde uygulamaktır. Bu bakımdan uygulayacağınız hareketleri TV’lerdeki spor programlarından ya da internet üzerinden takip edebilirsiniz. Hareketi yanlış yapmak kilo vermenizi sağlamayacağı gibi ciddi fiziksel sorunlar da yaratabilir.

Ev Ortamında Kaç Dakika Egzersiz Yapmalıyım?

Sporda zaman konusu oldukça önemlidir. Gereğinden az spor yapmak herhangi bir etki vermeyeceği gibi, gereğinden çok yapılan sporlar da vücutta ciddi şekilde sorun yaratabiliyor. Uzmanlar ev ortamında spor yapanlar için ideal sürenin 20 dakika olduğunu belirtiyor. Ev ortamında doğru bir şekilde yapacağınız 20 dakikalık egzersiz, spor salonuna gitmekten daha faydalı olabilir.

 

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir