Gestasyonel Diyabeti Olan Anne Adayları İçin 7 Beslenme Kuralı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:01

Gestasyonel diyabetinin diğer adı gebelik diyabetidir. Genellikle gebelik sürecinde ortaya çıkan geçici bir diyabet şekli olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle 35 yaş üstü ya da kilolu kişilerin hamile kalması esnasında ortaya çıkıyor. Gestasyonel diyabeti ortaya çıkan anne adaylarının dikkat etmesi gereken birçok şey bulunuyor uzmanlara göre alınan beslenme planının kontrollü ve düzenli olması önemli. Yaklaşık %30-40 karbonhidrat, yağ ve %20 de protein almaları gerekiyor. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken önemli 7 unsur bulunuyor. Peki bu 7 unsur nedir?

1-Kilo Alırken Dikkat Edilmeli

Gebelik zamanında her anne adayı zaman ilerledikçe kilo almaya başlıyor. Bu kilo alımının normal kilodaki bir kadında 12kg ve 17 kg arası zayıf kadınlarda 14-20kg arası şişman kadınlarda ise 7-12 kg arası olması gerekiyor.

2-Karbonhidrat Alımında Dikkat

Gestasyonel diyabete yakalanan anne adaylarının kan şekeri ölçüsüne dikkat etmesi gerekiyor. Doğru karbonhidrat alımı yapmak bu durumu etkiliyor. Temel besin kaynaklarından karbonhidratı kesmeden kontrollü tüketmek gerekiyor. Genellikle kepekli ürünler bulgur ve buğdaylar tercih etmek gerekiyor.

3-Protein Alımına Dikkat

Protein gebelik döneminde çok daha önemli bir hal alıyor ve bu nedenle annelerin et, tavuk ürünlerini daha çok tüketmesi gerekiyor. Fakat proteinleri yüksek olan et, tavuk, yumurta gibi bu ürünler yağ içerdiği için aşırı tüketilmemesine dikkat etmek gerekiyor.

4- Ara Öğünler Önemli

Kan şekerini düzenli bir seviyede tutabilmek için ara öğünleri de atlatmamak gerekiyor. 3 ana öğün ve 3 ara öğün şekilde günü tamamlamak önem taşıyor. Ara öğünlerde meyve ve yağsız süt tercih edilebiliyor.

5-Lifli Gıda Tüketimi Gerekiyor

Gestasyonel diyabete yakalanan kadınların günlük olarak sebze ya da meyve tüketmesi gerekiyor. Tam tahıllı ya da yüksek oranlı lifli gıda tüketimi yapmaları da oldukça önem taşıyor. Aşırıya kaçmamak gerekiyor.

6- Spor

Diyabet tedavisinde spor yapmakta oldukça önemlidir. Hafta da en az birkaç defa yürüyüş yapmak diyabet hastalığının iyileşmesinde fayda gösteriyor.

7- Bol Su Tüketimi

Anne adaylarının her gün en az 8 bardak su içmesi de oldukça faydalı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir