Göz Kanlanması Neden Olur

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:57

Göz kanlanması, sıklıkla yaşanan sorunlar arasında yer alır. Göz kuruluğu ile beraber tahriş durumundan kaynaklanarak gelişme gösterebilir. Bunun dışında gözdeki kılcal damarların çatlaması sonucu da gözde kanlanma oluşabilir. Göz kanlanması ile beraber bazı belirtiler görülür. Bunlardan bazıları; gözde yoğun bir ağrı oluşumu, göz çevresinde kaşıntı, göz akıntısı, görüş duyularından kaynaklanan zayıflık ile bulanık görme ve yüksek ateş gibi belirtiler görülür. Fakat bu belirtiler görülmediği sürece göz kanlanması kişiye hiçbir rahatsızlık vermez. Göz kanlanması zamanda oluşabileceği gibi, göz travması tavada alerjik durumlar nedeni ile de ortaya çıkabilir.

Göz Neden Kanlanır: Gözün kanlanması ile beraber meydana gelen göz kızarıklığı aslında iki türlüdür. Birincisi, göz akındaki kılcal damarların genişlemesi ile belirginlik göstermesi, ikincisi ise kılcal damar çatlaması ile beraber göze kanın oturması ile oluşur. Her iki türünde de göz kanlanması ciddiyet durumunu taşır.

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Ciddiyet durumu taşıyan nedenlerden kaynaklı olarak göz kanlanmış ise sebep olan nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bunun dışında doğal yollarla da göz kanlanması giderilebilir.

Soğuk Takviye: Küçük buz torbaları ile göz çevresine konulan torbalar damarları rahatlatmaya yarar. Göz çevresinde torbaların 5 dakika durması yeterli olacaktır. Buz kütlesinin direkt konulması sakıncalı bir durumdur. Çünkü buz yanık oluşumuna neden olur.

Gözleri Koruma: Göz kızarıklığı olsun ya da olmasın, güneş ışığından gözleri korumak önemlidir. Çünkü güneş ışığı göz kanlanmasına neden olur.

Yeterli Miktarda Su İçilmesi: Gün içerisinde en az 8 bardak su içilmesi, gözyaşı bezlerinin ihtiyacını karşılar ve göz kanlanması sorununun azalmasını sağlar.

Süt: Göz kanlanması ile kaşınması için sütü pamuğa damlatıp masaj yapmak oldukça fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir