Güneş Işığının Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:45

Bütün canlılar özelliklede insanlar için oldukça gerekli vazgeçilmez hayat kaynakları arasında yer alan güneş, dünya üzerindeki hayatın devamlılığını sağlamak için oldukça gereklidir. İnsanlara olan faydalarının yanı sıra bitkiler iklim olaylarını dengelemek açısından da vazgeçilmez unsurlar arasında yer almaktadır.

Güneşin Yararları

Güneşin insanlar üzerindeki en önemli etkilerinden birisi D vitamini sağlamasıdır. Vücudun ihtiyacı olan D vitamininin en fazla alınabildiği kaynak güneştir. D vitamini yetişkinlerde özelliklede ileri yaşlarda olan kişilerde gerekli ve yeterli düzeyde alınması gereken bir vitamindir. Çocuklarda büyüme sırasındaki kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Cilt sıkıntılarını giderme konusunda da etkilidir. Cilt yüzeyinde bulunan sivilcelerin oluşumunu engelleme özelliği bulunmaktadır. Açık hava ve güneş kişilerin ruhsal durumları üzerinde de olumlu etki yaratmaktadır.

Güneşin Zararları

Güneşin kendini en fazla belli ettiği ve sıcaklık miktarının oldukça attığı zamanlarda zararlı ışınlar yaymaktadır. Bu zararlı ışınlar özellikle insan vücudunda oldukça olumsuz etkiler yaratmaktadır. Cilde gelen bu direk ışınlar deriyi olumsuz yönde etkilemekte, kalıcı anlamda cilt rahatsızlıkları ve lekeler oluşturabilmektedir. Özellikle açık tenli olan kişilerde güneşin olumsuz etkileri daha fazla görülebilmektedir. Çocuklarda da güneş altında uzun süre kalmaktan dolayı rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Sürekli olarak güneş ışınlarına maruz kalmak deri kanserine de yol açabilmektedir.

Güneşin Zararlı Etkilerden Korunma Yolları

Güneşin günün belirli saatleri içerisinde dik geldiği zamanlarda yaydığı zararlı ışınlardan korunmak için bu saatlerde olabildikçe az dışarı çıkmak gerekmektedir. Ayrıca dışarı çıkarken her zaman uygun koruma faktörü içeren güneş kremlerini uygulamakta oldukça önemlidir. Özellikle yüksek faktörlü güneş kremleri daha faydalıdır. Koruyucu özellikte olan şapka ve şemsiye gibi eşyalar da kullanılabilmektedir. Bunların yanı sıra açık renkli giysiler giymek de önemlidir.

 

Etiketler:, , , , ,

Güneş Işığının Yararları Ve Zararları Nelerdir? için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Orhan  yorumladı. 9:14 am - 01 / 01 / 2018:

    Vermiş olduğunuz bilgiler faydalıymış teşekkür ederim iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir