Hamile Bayanlar Nasıl Beslenmelidir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:32

Hamilelik insan ırkının üreyip çoğalmasıdır. Hamile olabilmek için yumurtalıklara sahip olmak gerekir ve belirli bir zaman aralığında testosteron olan erkekle çiftleşip spermlerin yumurtalığa ulaşması gerekir. Bu olay erkek ve dişinin birleşerek nesillerinin devam etmesi için önemli bir olaydır. Erkek ve dişi çiftleştikten sonra hamilelik olayı başlar. Bu olayla birlikte çocuk 1-40 hafta boyunca anne karnında büyümeye başlar. Anne karnında bebek göbek bağı ile annenin beslenmesi ile oda beslenir. Bu açıdan annenin düzenli ve sağlıklı bir biçimde taze ve yeterince kalsiyum, protein, demir, karbonhidrat, vitamin (a, b, c, d, e, f) gibi besinlerle düzenli bir şekilde beslenmelidir.

Hamile bir bayan sağlıklı ve düzgün beslenmesi çocuğun ileriki hayatını etkilemektedir. Anne ne kadar düzgün be sağlıklı beslenirse çocuğun ileride yaşayacağı hastalıkları atlatması o kadar kolay olur. Kalp, damar hastalıkları çocuğun zihinsel sağlığının sağlıklı olabilmesi için anne doğru beslenmelidir.

Hamilelikte Neler Yenilmelidir

Yoğurt, peynir, süt, kırmızı et, taze meyveler, tam tahıllı yiyecekler, baklagiller. Hamile bir bayan haftada en az 4 veya 5 defa meyve yemelidir. Haftada 2 veya 3 defa balık veya onun es değerinde fosfor alabileceği yiyecekler yemelidir. Ispanak, pırasa, brokoli, lahana ve benzeri yiyecekler yiyerek demir vitamini almalıdır.

Hamilelikte Yenilmemesi Ve Kullanılmaması Gereken Şeyler

Hamile biri kesinlikle sigara ve benzeri maddelerden uzak durmalıdır. Kafein içerikli ürünlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Yalnızca günde çok istenilirse kişi 100 veya 200 mg lık kafein içerikli (kahve, kalo) ürünler içebilir. Alkol ve benzeri uyuşturuculardan uzak durulmalıdır. Hamilelik döneminde doktor tavsiyesi ve kontrolü dışında kesinlikle ilaç kullanılmamalı ve doktor kontrolünde düzenli bir şekilde spor yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir