Hangi Balık Hangi Ayda Yenir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:23

Balık tüketimi; balıkların gelişme sürecine ve mevsimlere göre, farklılık gösterebilir. Avlanma takviminin de mevsimlere göre belirlendiği balık tüketiminde; balıkların yaşadığı denizlerin fiziki özellikleri, aynı cins balıkların lezzetini değiştirebilir. Bu noktada; balıkların aylarda gelişimini tamamladığı ve tüketim şekli, balık severlerin kişisel tercihlerine göre sofralarda yer alabilir.

Kış Mevsiminde Tüketilmesi Gereken Balıklar

Aralık, Ocak ve Şubat ayları; balık tüketiminin en fazla olduğu, kış aylarıdır. Kasım ayından başlamak üzere; hamsi, palamut, çinekop, uskumru, mezgit ve tekir en verimli dönemini geçirir. Fiyatların da siyah et ve beyaz et ayrımına göre değişiklik gösterebildiği kış aylarında; hamsi, uskumru ve palamut düşük fiyatları ile balık severlerin yüzünü güldürebilir.

İlkbahar Mevsiminde Tüketilmesi Gereken Balıklar

İlkbahar mevsimi; kaliteli balıkların, uygun fiyatlarla tüketilebildiği mevsim olarak dikkat çeker. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; kefal, kalkan, mezgit, barbun ve levrek türlerine, balık pazarlarında bolca rastlamak mümkündür. Nadiren uskumru da balıkçıların ağına takılabilir.

Yaz Mevsiminde Tüketilmesi Gereken Balıklar

Balıkçılar ve balık severler için; en verimsiz olarak değerlendirilen mevsim, yaz ayıdır. Özellikle Haziran ayında; balık çeşitliliği çok azdır. Dolayısıyla bu mevsimde; balık fiyatları, sezonun en yüksek seviyelerinde seyreder. Kılıç, levrek, tekir ve barbuna Haziran ayı bitimine kadar rastlanabilir. Temmuz ayında ise; sardalye ile birlikte, balık fiyatlarında ufak çaplı düşüşler yaşanabilir. Sardalye; Ağustos ayının sonuna kadar, tezgahlardaki yerini korur.

Sonbahar Mevsiminde Tüketilmesi Gereken Balıklar

Uskumru ve lüfer için verimli dönem Eylül ayının sonlarına doğru başlar. Uskumru ve lüfer sonbahar mevsiminde lezzetlidir ancak palamut daha yeteri kadar yağlanmamıştır. Uskumru ve lüfer Ekim ayına kadar en lezzetli dönemini yaşar. Kasım başlangıcı ile birlikte ise palamut gelişimini tamamlar ve uygun fiyatı ile bütçe dostu olarak değerlendirilebilir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir