Kivinin Faydaları Nelerdir, Zararları Var mıdır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:59

Lezzeti ve faydalarıyla tropikal iklimin en popüler meyvelerinden biridir kivi. İçerdiği A,E,K vitaminlerinin yanı sıra içerdiği elementler bakımından da oldukça zengindir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum kivide bol bulunan elementlerdir. Kivi, çok yakın zamana kadar kültürümüze yabancı gelen bir meyveydi. Son yirmi yılda ülkemizde kivi tüketimi oldukça artmıştır. Özellikle çocukların kiviye olan sevgisi, kivi tüketiminin artmasını sağlamıştır. Çok bilinmez ama kivi sağlımıza oldukça faydalı özelliklere sahiptir.

Kivinin Başlıca Faydaları Nelerdir?

Kivi öncelikle lifli yapısı sebebiyle sindirim sistemin dostudur. Kivi, mide ve bağırsağa yiyecekleri kolay sindirmek için gerekli olan lifleri verir. Antioksidan özelliği bulunan kivi, vücudun yenilenmesine yardım eder. Bağışıklığı güçlendirerek vücudun savunma mekanizmasını güçlü tutar.

Tansiyonu dengeleyici özelliği sayesinde kalp krizi ve felç riskini azaltır. Yüksek tansiyona bağlı damar sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olur. Kanı sulandırma özelliği vardır. Diyabet yani şeker hastaları için zararlı meyveler kategorisinde değildir. Zayıflamak isteyenlerin güvenle başvurabileceği bir besindir. Bazı göz hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır. Astım, KOAH, bronşit gibi hastalıklardan mustarip kişilere uzmanlar tarafından önerilen bir meyvedir.

Güzelleşmek Ve Zayıflamak İsteyenlerin Tercihi Kivi

Kivi, birçok meyve gibi C vitamini içerir ve bu anlamda özellikle güzel bir cilde kavuşmak isteyenlerin favori meyvesidir. Cildin yaşlanmasını geciktirerek sağlıklı, canlı ve genç bir görünüme kavuşulmasına yardım eder. Metabolizmayı yenilemesi ve vücudu hantallaştıran bağırsak parazitlerini temizlemesi sebebiyle zayıflamaya yardımcı olur.

Kivinin Başlıca Zararları Nelerdir?

Kivi sağladığı faydalar göz önüne alındığında, uygun ölçülerde tüketildiğinde herhangi bir zarar vermez. Eğer lezzetli tadı nedeniyle aşırı tüketilirse şişkinlik, ishal, kabızlık, alerjik reaksiyonlar gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bazı cilt hastalıkları da kivi aşırı tüketildiğinde ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir