Kültürümüzün Vazgeçilmezi Çayın Faydaları Nelerdir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:52

Hemen her gün ortalama iki üç defa içilen, muhabbetlerin vazgeçilmez öğesi çay, Doğu Karadeniz bölgesinde yetişir. Çaygiller ailesine mensuptur ve farklı şekillerde tüketimi mevcuttur. Hem yeşil hem de siyah çay olarak iki yaygın tüketim şekli vardır. Yeşil versiyonunu içenlerin temel kaygısı sağlık ve zayıflamaktır. Keyfini düşünenler ise siyah çayı tercih ederler.

Çay mevsim farkı gözetmeksizin tüketimi yaygın olan bir içecektir. Çayın tüketimi özellikle kahvenin çok tüketildiği ülkelerde devamlı bir artış göstermektedir. Bunun sebebi çayın, kahvenin neden olduğu zararlardan kaçınmak isteyenler için iyi bir alternatif olmasıdır. Kahveye göre daha az kafein içermesi onu çok tercih edilen bir içecek haline getirir.

Çayın Faydaları

Antioksidan etkisi sebebiyle vücudun yenilenmesine yardımcı olan çay, sindirim sistemini destekler. Midenin daha verimli çalışmasına yardımcı olarak kolon kanserini önleyici etki yapar. İçerdiği kafein sayesinde yorgunluğu giderip daha canlı olunmasına yardımcı olur. Kalp çarpıntısı ve mide bulantısı sorunları için faydalı olduğu bilinir.

Ağız kokusunu giderici etkiye sahiptir. Günde içilen iki, üç bardak çay, kalp sağlığını koruyarak kalp krizi riskinin önüne geçer. Damar sağlığı için de iyi faydaları vardır. Felç ve inme riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu bilinen çay, bağışıklık zafiyetinin yol açtığı temel rahatsızlıklarının önüne geçmek için tüketimi faydalı olan bir içecektir.

Çay Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her mevsim ve her gün sıklıkla tüketilen çayın diğer içecekler gibi ölçülü tüketilmesi oldukça önemlidir. Uzmanlar günde üç, dört bardağa kadar içilen çayın insan sağlığına olumlu etki edeceğini belirtiyorlar. Aşırı çay tüketiminin, içerdiği kafein nedeniyle uykusuzluk ve çarpıntıya yol açabildiği bir gerçektir. Çayın çok tüketilmesi, kabızlık sorununa da yol açabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir