Kuru Öksürüğe Hangi Bitkiler İyi Gelir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:32

Çoğunlukla sigara kullanımının sebep olduğu öksürük; sıvı kaybı, hava kuruluğu gibi nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Öksürük; akciğer ve soluk borusunda ki istenmeyen yabancı mikropların dışarıya atılmasıdır. Uzun bir süredir öksürük çeken hastalar mutlaka bir hekime danışmalıdır. Öksürük için kullanılan bitkisel çözümler bulunmaktadır. Öncelikle yapılması gereken bol sıvı tüketilmesidir. Sigara kullanımının azaltılması veya tamamen bırakılması da bir diğer çözüm yoludur.

Öksürük İçin

Doğanın mucizesi sayılan birçok bitki hastalık tedavisinde kullanılmaktadır. Kuru öksürük için tedavi edici bitkilerden hazırlanan kürler yatıştırmaya yardımcı olmaktadır.

Ihlamur Çayı;

Öksürük tedavisinde akla gelen ilk bitki ıhlamurdur. İçeriği sayesinde iltihap giderici, ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca ıhlamur çayı boğazı yumuşatarak tahrişi önlemektedir. Günde 2 veya 3 bardak içilmesinde fayda vardır. Öksürük tedavisinde kullanılacak olan ıhlamur çayının içine şeker katılması tavsiye edilmez. Şeker çayın içinde ki bileşenleri kıracağı için etkisini azaltacaktır. Ilık çayın içerisine az bir miktarda bal ilave edilebilmektedir.

Ayva çayı;

Ayva çekirdekleri bir bardak su içerisinde 10 dakika demlendikten sonra tüketilmelidir. Öksürüğü yatıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca bitki çaylarının mide boş iken içilmesi faydasını arttırıcı bir etki yaratmaktadır.

Yeşil Çay Ve Kakule;

Antioksidan bakımından yüksek olan yeşil çay kakule ile birlikte demlendiğinde bağışıklık sistemini arttırmakta ve boğaz yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Günde 2 veya 3 bardak tüketilebilmektedir.

Ekinezya Çayı;

Ekinezya çayı daha çok soğuk algınlığı ve griplerde etkilidir. Boğazlarda ve akciğerde oluşan iltihabın giderilmesinde ve yol açacağı daha büyük sorunların önüne geçilmesinde faydası vardır. Bir fincan su içerisinde demlenerek hazırlanan çaya bir miktar bal ilave edilerek tüketilebilir.

Ayva, Bal Ve Ihlamur;

Üçünün karıştırılarak demlenmesinden oluşan çay kuru öksürük için en çok bilinen tedavi edici bitki çayıdır. Günde 2-3 bardak içilmesi tavsiye edilen çay boğazları yumuşatır ve öksürüğün yatıştırılmasında etkilidir.

 

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir