Kuzu kulak Otundan Gelen Sağlık

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 06:47

Latince adı Rumex acetosella olarak anılan bitkinin sağlığa pek çok faydası olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Ülkemizde de farklı adlarla anılan kuzu kulak bölgeden bölgeye farklı isimlerle anılıyor. Kuzukulağına genellikle; ekşikulak turşu otu, ekşimik, ekşimek, oğlak kulağı da deniliyor. Ekşimsi bir tada sahip olduğu için ve ağızda mayhoş bir tat bıraktığı için genellikle bu isimler ile anılıyor. Kuzukulağı bitkisi ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişiyor. Yoğun olarak ise Yozgat, Sivas ve Tokat civarında yetişiyor. Öyle ki bu bölgelerde kuzu kulak ile yapılan sarmalar ve çeşitli yemeklerde bulunuyor.

Kuzukulağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir? 

Kuzukulağı C vitamini açısından oldukça önemli bir besin kaynağı oluyor. Bu eksikliğin meydana getirdiği iskorbüt hastalığı için de oldukça önemli bir bitki sayılıyor. Kuzukulağı aynı zamanda idrar söktürücü olarak kullanılıyor. aynı zamanda ağız yaralarına da iyi geldiği biliniyor. Böbrek sağlığı açısından da son derece önemli bir besin. Böbreklerin çalışma sistemini düzenliyor. Kabızlık sorunu yaşayanlar için de oldukça önemli bir bili, düzenli olarak sabah aç karnına tüketildiği zaman kabızlığı giderdiği biliniyor. Özellikle cilt için büyük bir doğal ilaç özelliğinde. Kan temizleyici özelliği sayesinde cildi genç tutuyor. Cilt hastalıklarının tedavisinde de mucizevî etkiler gösteriyor. Ciltte bulunan lekeleri yok ediyor.

Kuzukulağı Nasıl Tüketilmeli?

Kuzukulağı yetişmek için özel bir ortam aramayan bitki çeşididir. Her yerde kolaylıkla yetişebiliyor. Bu sebeple de bulunması oldukça kolay oluyor. Çiğ olarak tüketilebildiği gibi kaynatılarak da tüketilebiliyor. Salatalarda kullanabileceğiniz gibi sarmasını da yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda taze olarak cilde sürüldüğünde lekeleri gideriyor. Yanık olan bölgeye sürüldüğü zaman da rahatlatıcı bir etki yapıldığı gözlemlenmiştir. Kurutulmuş şekilde çayı da tüketilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir