Marulun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:47

Salataların eşsiz malzemesi olan marul, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir. Her mevsim kolayca erişilmesi ve ülkemizde bol bol yetiştirilmesi ondan daha fazla yararlanılması adına bir fırsattır. İçerdiği demir, onu kansızlık ve saç dökülmesinin bir numaralı düşmanı haline getirir. Saç dökülmesi özellikle kadınların çok önemsediği bir sorundur ve güzel görünümü direkt olarak etkiler. Marul diğer yeşil sebzelere göre daha fazla doğal şeker içerir. Bu özelliği, onu yapay şeker yerine kullanmanın daha sağlıklı olacağını işaret eder. Yapay şekerin hem kilo aldırıcı yönü hem de diyabet hastalığını dolaylı yollardan tetiklemesi marula yönelmenin daha doğru olacağını gösterir. Marul aynı zamanda güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Bağışıklığı güçlendirir ve antioksidan özelliğiyle kansere karşı etkili bir silahtır.

Diyet Listelerinde Olmazsa Olmazı Marul

Marul oldukça az miktarda yağ ve kalori içerdiğinden diyet listelerinde çokça bulunur. Zayıflamak isteyenlerin menülerinden eksik etmek istemeyeceği marul, güzel tadı sebebiyle de tercih edilir. Kan şekerini dengelemek, marulun diğer bir faydalı özelliğidir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri içerdiğinden dolayı özellikle çocukların gelişim döneminde tüketmesi oldukça faydalıdır.

Marulun Zararları Var mıdır?

Her bitkinin olduğu gibi marulun da bazı zararları mevcuttur. Bu derecede faydalı olan bir yeşil bitkinin zararlı olabileceği pek düşünülmez. Özellikle erkeklerde cinsel enerjiyi frenleyici özelliği vardır. Bu özelliği bilinirse daha bilinçli bir şekilde tüketilebilir. Marulun diğer bir zararı ise iyi yıkanmadığı takdirde böbrek taşına neden olabilmesidir. Aslında bu sorun bütün yeşil sebzelerin ortak sorunudur. Yeşil sebzelerin bu kötü yönünün önüne geçmek için onların iyi yıkandığından emin olunmalı. Marul haftada birkaç kez tüketimi oldukça faydalı olan bir bitkidir ve çiğ olarak tüketilmesi önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir