Meyve Ve Sebzelerde Besin Kaybına Yol Açacak Şeyler Var Mıdır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

Meyve ve sebzeler herkesin hayatında önemli yeri olan sağlıklı ve kolay tüketilebilir besinlerdir. Ancak yararları kadar doğru pişirme ve saklama yöntemleri, sebze ve meyvelerde besin kaybına yol açacak faktörleri bilmek gerekir. İlk olarak sebze ve meyvelerde dikkat edilecek unsur tazeliğini kaybetmeden saklamak, üzerinden çok zaman kaybetmeden tüketmektir.

Özellikle yaz aylarında meyve ve sebzelerin bozulma, tazeliğini yitirme süreleri kısalır. Sebze ve meyveler hemen kullanılmayacak durumda ise besin kaybını önlemek için sıcak suda yıkmak ve buzdolabında saklamak önemlidir. Domates, patates, soğan gibi sebze ve meyveler ise bu tanımın dışında kalır. Bu ürünleri kesinlikle buzdolabında saklamamak gerekir. Aynı zamanda direk güneş ışığından korumak bu süreçte önemli bir noktadır.

Meyve Ve Sebzelerde Besin Kaybına Yol Açmayacak Pişirme Yöntemleri

Sebze ve meyveler çoğu zaman çiğ olarak tüketilse de pişirerek tüketmek de kullanılan sağlıklı ve besin kaybına yol açmayacak bir yöntemdir. Fakat doğru pişirme yöntemleri uygulanmazsa besin kaybı kaçınılmaz olacaktır. Sebze ve meyveler buharda veya suda haşlayarak, kızartma olarak, fırında pişirerek bunlar gibi bir çok yöntemle yenilebilir hale getirmek gerekir.

Dikkat edilecek nokta ise buzdolabından çıkarılan veya pişirmeye hazır hale getirilen besinlerin pişirilmeden hemen önce sıcak suyla yıkanması ve üzerinden fazla süre geçmeden pişirme işleminde geçilmesidir. En sağlıklı pişirme yöntemi ağzı kapalı bir tencerede suda haşlamak olarak karşımıza çıkar. Yağda kızartma yöntemi ise besin değeri kaybına sebep olan ve fazla ısıya, yağa maruz kalan sebze ve meyvelerin sağlıksız hale gelmesine yol açan bir yöntemdir. Ancak yine de yağda kızartılmak isteniyorsa soya yağı veya zeytinyağı tercih edilmelidir.

Sebze ve meyveler herkesin hayatında önemli yeri olan ve kesinlikle tüketilmesi gereken besin kaynakları olduğundan, kullanılacak bu yöntemlerle besin kayıpları azaltılabilir ve daha sağlıklı bir hale getirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir