Narın Özellikleri Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:50

Nar, bilmecelere bile mevzu olan leziz bir meyve çeşididir. Rengi kırmızı, kalınca bir kabuğu bulunan meyvenin iç kısmı çekirdekler ile meyvesiyle kaplıdır. Çoğunlukla ekşimsi olan narın, tatlı türleri de vardır. Kuraklık karşısında sağlam olan bu meyve, -10 dereceye kadar dayanma gücü bulunur. Akdeniz tipi kış ya da yaz yağmuru ikliminde kolaylıkla yetişebilir, anlaşıldığı gibi ılıman iklimin meyve türüdür. Sevilmekte olan meyvelerin içinde bulunan narın ilk İran’da ortaya çıktığı düşünülür.

Afganistan ülkesinden Himalayalar’a uzanan geniş bir bölgede yetişen nar, 2000 senesinin başından itibaren Kaliforniya ile Arizona’da ticari bir mahsul olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde ise bilhassa Denizli’de geniş bir bölgede yetiştirilir. Antalya’nın ilçesi olan Side kelime manası olarak “nar” anlamına gelir. Sanayide de değerlendirilen bir ürün çeşidi olan nar, besin bakımından dünyanın her bölgesinde tüketimi yapılmaktadır.

Narın Faydaları ?

Tansiyonu dengelemeye yardımcı olan nar, çarpıntı oluşumuna da iyi gelmektedir. Başkaca, enerji sağlar ve halsizliği giderir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu meyve, midede iltihap oluşumunu ve ağız içi yaralarında iyileştirme amaçlı tüketimi yapılabilir.

Narın Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir bıçak desteği ile kesimi yapılan akabinde taneleri bir kaba boşaltılır. Bir kaşıkla kolaylıkla tüketilebilen nar, yalnızca meyve olarak değerlendirilmektedir. Nar ekşisi şeklinde de eti terbiyeleme de ya da salata yapımında kullanılmaktadır. Başkaca güllaç, aşure benzeri tatlı çeşitlerinde de nar ilave edilebilir. Domatesin olmadığı senelerde İran’da nar şurubu kullanımı yapılırmış.

Dünya mutfağında narla yapılmış olan yemekler vardır. Tatlı yapımında süsleme için kullanıldığı gibi reçel, çorba ve benzeri biçimde de tüketimi yapılmaktadır. Sanayi dünyasında da nar sık sık kullanılır. Narın kök kısımlarından iplik boyaları yapılmaktadır. Başkaca tıp dünyasında da nar ekseriyetle kullanılmaktadır. C vitamini bakımından varlıklı bir meyve türü olan nar, bilhassa kanser hastaları adına önerilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir