Okul Çağı Çocuklarının Ana Problemleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:36

Eğitim öğretim hayatına 6 yaşında başlayan minik çocuklar ilk dönemde sorun yaşamaktadırlar. Zaman içerisinde sorunlarının adı başka başka olmaktadır. Bu sorunlara kısaca değinirsek,

1- Anne Babadan Uzaklaşma Kaygısı.

Okula başlayan küçük çocuklar oryantasyon eğitimi ile bu kaygılarından uzaklaştırılmaya çalışırlar. Aileden uzun süre ayrı kalmak ‘acaba beni tekrar almayacaklar mı’, ‘annem babam gelmez ise ben evin yolunu bulabilir miyim?’ korkusuna sebep olmaktadır. Böylece çocuklar okula tedirgin giderler. Bu korkularının yersiz olduğunu göre göre öğrenirler. Okul yönetiminin de bu yaştaki çocuklara güven aşılaması gerektiği unutulmamalıdır.

2- Arkadaşları İle Uyum Sorunu.

Her çocuğun yetiştirilme şekli aileden aileye değişkenlik gösterdiği için, çocuklar kendileri gibi olan arkadaşları ile iletişime geçmek isterler. Bu istek sonucu diğer arkadaşlar arasında sorunlar yaşanabilir.

3- Çekingen, İçine Kapanıklık

Bazı çocuklar içine kapanık, sessiz yapıdadırlar. Bu özellikleri ile öğretmenleri ve arkadaşları tarafından yanlış anlaşılma korkusu taşırlar. Mesela dersi bildikleri halde ders esnasında aktif olmamaları gibi

4- Ergenlik Dönemine Geçiş Süresinde Yaşananlar.

Çocukluğun son dönemlerinde vücutlarında beliren sivilceler, kıllanmalar ve göğüslerin giderek belirginleşmesi, boy uzamaları, ses tonunun değişkenliği gibi süreçler çocukları psikolojik olarak etkilemektedir.

5- Ailenin Şehir Ya da Mahalle Değiştirmesi Sonucu Oluşan Kaygılar.

Çocuklar okul, sınıf, öğretmen ve arkadaşlarına alıştıktan sonra kendi isteği dışında ailenin taşınması söz konusu olduğunda yeni bir okula, sınıfa, öğretmene ve arkadaşlarına alışma süreci kaygılarını yaşarlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir