Paçanga Böreği

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:41

Pastırma ve dil peyniri lezzetinin aynı anda alınmasını sağlayan leziz bir börek türüdür. Bu leziz börek için ilk olarak gerekli olan malzemelere bakalım.

Gerekli Malzemeler

3 tane yufka, 200 gram dil peyniri ya da kaşar, 200 gram pastırma, 2 domates, 2 adet yeşil biber.

Sosu için:

1 adet yumurta, yarım çay bardağı süt

Kızartmak için:

1 su bardağı ayçiçek yağ

Yapımı

Yufkalar üst üste serildikten sonra dört eşit parçaya bölünür ve on iki eşit, üçgen yufka parçası elde edilir. Pastırmayı küçük parçalar halinde kesilir. Dil peyniri uzun ince parçalar halinde ditilir. Kabuğu soyulan domatesler küçük küpler halinde doğranır. Ortadan ikiye kesip, çekirdekleri çıkan yeşil biberler uzun ince parçalar halinde kesilir. Yufkaların kurumaması için; süt ve yumurta bir kasede çırpılır.

Üçgen yufka parçaları mutfak tezgahının üzerine açılır. Hazırlanan sostan bir fırça yardımıyla yufkaların üzerine sürülür. Her bir üçgenin geniş tarafına bir dilim pastırma yerleştirilir. Bir parça dil peyniri, doğranmış domates ve yeşil biber eklenir sonra yufkanın kenarları içe doğru katlanarak genişçe sarılır. Tüm yufka parçalarına aynı işlemi uygulanır. Ayçiçek yağı tercihen derin bir tencerede kızdırılır. Sarılan börekler kızgın yağda kızartılır. Fazla yağını bırakmaları için kağıt havlu serilmiş bir tabakta 2- 3 dakika kadar beklettikten sonra sıcak olarak servis edilir.

Pişirme Yöntemleri

Yağda pişmiş hamur işi herkes için çekici olmayabilir. Sağlık sorunları çekenler için yağda pişirmektense fırın çok daha sağlıklıdır. Fırında pişirmek için yağlı kağıda ihtiyaç vardır. 180 derece ısıda olan fırın paçangaların pişmesi için yeterlidir. Ancak fırın önceden ısıtılmalıdır. Yağda kızartmak isteyenler için değişik kızartma yöntemleri de mevcuttur. Paçangalar isteğe bağlı olarak galeta unu ve yumurtaya bulanarak yağda pişirilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir