Sakinleştirici Bitki Çayları

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:36

Stres, kaygı, uykusuzluk insanların en temel şikâyetleri arasında yerini almaktadır. Bu sorunlara ilaç tedavisi ile müdahale edilir. İlaç tedavisinin yanı sıra sakinleştirici özelliğe sahip olan çaylarını da denemekte fayda vardır. Yaşanılan bu sorunlar da düzenli olarak ilaç kullanan hastalar için çayları doktor kontrolü aracılığı ile belirlenir. İlaçla etkileşim halinde olmaması gerekmektedir.

Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron stres, kaygı gibi sorunlarda köklü bir geçmişe sahiptir. Uzun yıllardan beri bilinen stres azaltıcı bitki çayları arasında yerini almaktadır. Orta dereceli depresyon tedavisinde doktorlar tarafından önerilmektedir. Kaynamış suyun içine 2 kaşık sarı kantaron atarak 10 dakika kadar demlemeye bırakılmalıdır.

Çarkıfelek Çayı

Bu bitkinin çayı sakinleştirici, stres azaltıcı ve kaygı giderici gibi oldukça etkilidir. Orta dereceli stresin azaltılmasında tavsiye edilmektedir. Kaynatılmış olan 2 bardak suya iki kaşık atılarak 15 dakika kadar demlemeye bırakılır. Günde 3 bardağa kadar içilebilir.

Melisa Çayı

Melisa çayı sarı kantaron kadar etkili olmasa da hafif stres ve kaygı bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Kaynamış suda demlemeye bırakılarak hazırlanan çay bal ile tatlandırılarak günde 2 veya 3 bardak içilmektedir.

Bitki Çaylarının Görülen Yan Etkileri

Stres, kaygı, depresyon tedavisinde yardımcı olarak kullanılan bu çaylar sinir sistemini etkilemekte aynı zamanda bazı ilaçlar ile etkileşim içine girmektedir. İçilen ilaca göre bitki çayının dozu doktor tarafından belirlenmelidir. Sıkça görülen yan etkiler arasında; baş dönmesi, kabızlık, ağızda oluşan kuruluk ve kusma yer almaktadır. Hamile ve emziren bayanların kullanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. ayrıca bu çaylar mideye bazı rahatsızlıklar verebileceği için mide ülseri bulunan hastaların dikkatli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Bitki çayları stres, kaygı bozukluğu ve depresyon tedavisinde tek başına yeterli olmamaktadır. Kısa süreli olarak kişilerde bir rahatlama sağlamaktadır.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir