Sebze Pişirirken Bunlara Dikkat Edin

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:18

Sebzeler tüm mutfakların olmazsa olmaz sağlıklı ve leziz besin kaynaklarıdır. Çoğu çiğ olarak tüketilebilir olsa da yemeklerde de kullanımı gerekmektedir. Bunun için iyi sebze pişirme taktiklerini öğrenmek ve bunları doğru uygulamak daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır. İlk olarak sebzeler taze olarak satın almalı ve çok bekletmeden pişirilmelidir. Pişirme aşamasından hemen önce kaynar suda yıkamak daha iyi sonuç alınmasını ve daha sağlıklı bir tat elde etmeyi sağlar.

Sebze Pişirme Yöntemleri 

Sebze pişirmek için birçok yöntem mevcuttur. Buharda veya suda haşlamak, fırında pişirmek, kızartmak, ızgara yapmak, zeytinyağlı veya etli olarak pişirmek bunlardan en önemlileridir. Buharda pişirmek en sağlıklı yöntemdir. Önce buharda pişirip ardından hafifçe yağda kızartmak hem besin değerlerinin kaybolmamasını hem de güzel tat alınmasını sağlayacaktır. Suda haşlama yönteminde ise koyacağımız su miktarı fazla olmamalı ve sebzeler kaynamadan önce suya atılmalıdır.

Eğer daha iyi bir tat elde edilmek isteniyorsa bir kaç damla limon suyu ve tuz ilave edilebilir. Bu yöntemde bir diğer önemli nokta ise sebzelerin defalarca ısıtılmamasıdır. Sebzeleri kızartma olarak pişirmek çok tercih edilmemesi gereken, kızartma yağının büyük bir bölümünün sebzenin içinde hapsedilmesiyle sağlıksız hale getiren ve sindirimi zorlaştıran yöntemdir. Eğer bu yöntemle sebzeler pişirilmek isteniyorsa mısır özü veya soya yağı kullanmak daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Sebzeleri daha lezzetli hale getirmek için zeytinyağı veya etli olarak pişirmek de kullanılan bir yöntemdir. Besleyici, kolay ve lezzetli olan bu yöntemin temel ipuçları ise, düdüklü tencerede ve tencerenin ağzını sık sık açmadan pişirmek ve uzun süre ateşte tutmadan sıcak su kullanmaktır. Hayatımızda önemli yeri olan sebzelerin yararları kadar iyi pişirilmesi de önemlidir. Lezzetli ve sağlıklı sebze pişirmek isteniyorsa bu yöntemlerden yararlanılabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir