Sigara Anne Karnında Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:19

Sigara normal insanlara bile zararlı iken anne karnındaki bebeğe zararları daha çok olma riski vardır. Eğer hamile kalmadan önce sigara içiyorsanız hamile kaldıktan sonra sigarayı bırakmaz çok zordur. Hamile olan annelerin %70’i gebe kaldıktan sonra sigarayı bırakamazlar. Sağlıklı bir bebek yapmak istiyorsanız o sigara çöpe atılmalı. İçerisindeki nikotin, karbon monoksit, zift gibi zehirli maddeler vücudun tüm organlarına zarar verir.

Nikotin= Nikotin bağımlısı insanlarda kalp krizi ve inmeler çok fazla olur. Nikotinin içerisindeki epinefrin bu hormonu arttırır. Sigara içen bir insan nikotinden dolayı kendisini çok rahatlamış hisseder fakat kalbinin normalden fazla attığını bilmeden.

Karbon monoksit= Toksik bir gaz olan karbon monoksit renksiz ve tatsızdır. Solunum yoluyla alınır. Fakat çok zehirli bir gaz olduğu herkes tarafından bilinen bir şeydir.

Zift= Zift katrandan elde edilir ve siyah rengindedir. Yollarda asfalt olarak kullanılır.

Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Zararları Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği gibi nikotin sayesinde anne karnındaki bebeğe giden kan miktarı azalır. Anne sigara içtiği sürece dış gebeliğe sebep olur. Her geçen gün içinde düşük olma riski artar. Bebek 9 aylık doğması gerekirken erken doğum olabilir ve bu bebek için çok riskli bir durumdur.

Doğum sırasında ölü bebek doğurma riskiniz de oldukça yüksektir. Bebek doğduktan sonra bilindiği üzere anneler Lohusalık dönemine girerler. Sütü azalan bir anne bebeğini mamayla, market sütüyle beslemek istemez. Hangi anne Lohusalık döneminde sütünün az gelmesini ister ki? Hiç merak ettiniz mi anne sütü neden önemli? İçerisinde C vitamini olduğu için ve besleyici özelliği olduğu için bebek beslenmek ister. Ve bebeğin sağlığı her zaman çok önemlidir. Sigara bunları kolaylıkla yok edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir