Vücutta Çatlaklar Nasıl Oluşur?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:21

Ergenlik döneminin başlaması ile birlikte vücudun dengesiz kilo alınıp vermesi, doğum süresince göbek, meme, basen ve kalça kısmında , ayakların topuklarında ve çok kiloya bağlı olarak derinin ilk ve alt katmanlarında gözle görülür çatlaklar oluşur. Bu bölgelerdeki elastik yapının ve kolojenliğin etkisini kaybetmesine bağlı olduğu bilinmektedir.

Çatlaklar Özellikle Bayanlar İçin Sorundur.

Bu sebeplerle oluşan çatlaklar özellikle bayanları olumsuz etkilemektedir. Doğum sonrası çatlaklar ve diğer çatlaklar bayanların estetik anlamında nahoş görünmelerine sebebiyet vermektedir. Bu tür çatlaklıkların bazı bayanlarda görülmemesi genetiksel miras olarak görülmektedir.

Çatlaklıkları Giderecek Yöntemler Nelerdir?

  • Günümüzde tıbben çatlakları tedavi edecek bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak bazı çatlaklıklar piyasada satılan kremler sayesinde gözle görülecek seviyede azalmaktadır.
  • Güzellik uzmanlarınca masaj yöntemi eşliğinde bazı karışımların, çatlaklıkları gidereceği uzun seanslar sonucu gözlenmiştir.
  • Ve uzman görüşleri, çatlak oluşmadan önce, özellikle gebelikte oluşan çatlaklıkların oluşumundan evvel kullanılacak çatlaklık kremlerinin koruyucu olduğu belirtilmektedir.
  • Bazı uzman görüşleri, çatlaklıkların hastalıkları önlediği, özellikle ödem gibi durumlarda ayak topuk çatlaklıklarının faydalı olduğu yönündedir.
  • Kilosu fazla olan kişilerin zayıflaması sonucu bu çatlaklıklardan kurtulmak mümkündür.

Ne Önerilir?

  • Tüm vücut çatlaklıklarına iyi gelen ve herhangi bir yan etkisi olmayan zeytinyağı, hem vücudun nem dengesini sağlamakta hem de en eski bilinen güzellik maskelerinin ham maddesidir.
  • Bal mumu ve limon karışımı sonucu ve susam yağı ve salatalığın içinin rendelenmesi elde edilen ev yapımı kremler ya da D vitamini içerikli krem ve vitaminler önerilmektedir.
  • Vazelin kremin içerisine aspirin eklenerek iyice karıştırılır gece yatmadan evvel çatlak oluşan bölgelere iyice yedirilir. En az bir hafta bu uygulamanın yapılması önerilir. Çok eski bu yöntem evde uygulanama olanağı sağlamakla birlikte ekonomiktir de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir