Yaz Hamilelerine Serinleme Tavsiyeleri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:54

Yaz sıcaklarının bastırmasıyla beraber normal insanların bile çok fazla bunaldığı dönemlerde hamileler hormonlarında etkisiyle bu sıcaklardan çok daha fazla etkilenirler. Ama bebeğin de etkisiyle daha da hassaslaşan anne vücudu kendini korumalı ve kendine dikkat etmelidir. Özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkmaktan kaçının. Güneş ışınlarının en dik açıyla geldiği bu saatlerde tansiyon düşmesine ya da susuzluğa bağlı olarak fenalaşma ve baygınlık geçirme riskiniz oldukça yüksek olabilir.

Terlemeyle ortaya çıkan su kaybını kapatmak için bol su için. Çok fazla abartmamak koşuluyla dondurma da tüketilebilir. Ama tüketilen soğuk suyun ve dondurmanın ölçüsünün kaçması durumunda boğaz ağrıları ve hastalıklarda ortaya çıkabilir bu yüzden ölçülü olmakta fayda vardır. Sıcakların bastırmasıyla günde bir defa duş almak vücudu serinletir ve rahatlatır. Hamile kadınlarda duş alarak bunaltıcı sıcakların etkisinden biraz da olsa kurtulabilir. Çok yağlı yemekler tercih etmek yerine hafif yemekler, salatalar tercih ederek daha rahat bir yaz geçirebilirsiniz.

Klima Mı Kullanılmalı Yoksa Vantilatör Mü?

Klima yerine yelpaze ve ya vantilatör tercih edin. Çünkü klima havayı çabuk soğuttuğu için klimasız ortama girdiğiniz de ortaya çıkan ısı farkı hastalanmanıza sebep olabilir. Bir başka neden ise klima bulunduğu ortamdaki havayı kuruttuğu için nemden yoksun bir ortamda bulunmanızı sağlar aynı zaman da klimanın içinde bulunan bakterilerin havaya yayılmasıyla çokta hijyenik olmayan bir ortam oluşmuş olur. Vantilatör ise olan havayı döndürerek sizi bunaltmayan rüzgârlı bir ortam oluşturarak rahatlamanızı sağlar. Vantilatör için dikkat etmeniz gereken şey de terli bir şekilde karşısına geçerseniz rüzgârla birlikte vücudunuzun bir yeri tutulabilir ve sonradan ağrı yaşayabilirsiniz. Tüm söylenilenlere dikkat ederek daha rahat, mutlu ve serin bir hamilelik geçirmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir