Yumurta Alırken ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 06:52

Bir protein kaynağı olan yumurta insanların tüketmesi gereken önemli besinler arasında yer alıyor. Özellikle gelişim çağında olan kişilere, sporla uğraşan ya da zayıflamaya çalışan kişilere yumurta sıklıkla tavsiye ediliyor. Ancak yumurtayı alırken ve tüketirken dikkat etmemiz gereken birçok nokta bulunuyor. Bu durumları göz önünde bulundurarak tüketeceğimiz yumurta, sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Aldığınız Yumurta Doğal mı?

Doğal besi yumurtaları ile tesislerde üretilen yumurtalar arasında büyük farklar bulunuyor. Zira tesislerdeki tavuklardan daha hızlı bir şekilde yumurta alabilmek adına bu tavuklara çeşitli kimyasallar veriliyor. Bu da yumurtanın yapısının bozulmasına sebep oluyor. Bu açıdan yumurta seçerken doğal besi yumurtası olmasına dikkat etmek gerekiyor. Tesis yumurtaları tavaya konulduğu zaman bir sıvı gibi yayılırken doğal köy yumurtaları bu şekilde tavaya yayılmaz. Ayrıca iki yumurtayı birbirinden tadı itibariyle de rahatlıkla ayırmak mümkündür.

Marketten Yumurta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marketlerden yumurta alırken özellikle yumurtanın dolaptan alınmasına özen gösterin. Çünkü yumurta her zaman dolapta daha iyi muhafaza edilir. Ayrıca yumurtayı bir çiftlikten taze şekilde almıyorsanız, marketten aldığınız yumurtanın karton içinde olmasına dikkat edin. Zira bu şekilde saklanan yumurtalar daha sağlıklıdır. Bunun yanı sıra marketlerde kabuğu hasar görmüş, çatlamış yumurtaları kesinlikle satın almayın.

Yumurta Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı titiz insanlar yumurtayı yıkayarak yiyebiliyor. Ancak bu işlem yapılacaksa bile, yumurtayı kırmadan hemen önce yapmalıyız. Yumurtayı yıkadıktan sonra yemeyecekseniz yumurta hızlı bir şekilde bozulur. Yumurtanın doğal bir protein kaynağı olduğunu biliyoruz. Genellikle gençlik çağında yer alan insanlar için tüketilmesinde sağlık açısından hiçbir sıkıntı yoktur. Ancak ilerleyen yaşlarda, özellikle kalp ve tansiyonla boğuşan kişilerin yumurtayı doktor kontrolünde tüketmesi gerekiyor. Ayrıca hamilelik döneminde olan kişilerin yumurtayı az pişmiş ya da çiğ olarak tüketmemesi önemle tavsiye ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir