Yumurta Yıkanmalı Mı Yoksa Yıkamamalı Mı?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:49

Yumurtanın insan hayatında sağlık açısından önemi çok büyüktür. Genellikle kahvaltılarda kullanılan yumurta, temel besin gruplarının hepsini içermekle birlikte kaliteli bir yaşam için fırsatlar sunar. Kullanıldığı pek çok yer olması, bazı yiyecekler için çözüm odaklı olması gibi avantajları vardır fakat kullanım şekli de bir o kadar önemlidir. Yumurta bakıldığında çok yararlı bir besin kaynağıdır.

Yumurtanın dikkat edilmesi gereken birçok etkeni vardır. Bunların başında hijyen gelir. Bilindiği üzere yumurta tavukların dışkısından çıkar. Bu yüzden yumurtaya diren elle temas etmemeye özen göstermek gerekmektedir. Öncelikle saklama koşullarına, daha sonra temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yumurtanın alındığında değil pişirme öncesi yıkanması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gerekilen bir diğer konu ise yıkarken suyun ısısıdır.

Çiğ Yumurta Tüketmenin İnsan Vücuduna Zararı Var Mıdır?

Bazı besin kaynaklarını çiğ tüketmek bazılarını ise pişirmeden yememek gerekmektedir. Örneğin bebeğe mama yaparken suyun kaynatılması gerekir. Bunun sebebi ise içinde bulunan mikrobun kırılmasını sağlamaktır. Yumurta da aynı şekildedir. İçinde bulunan bir bakteri türü vardır ve bunun kırılması için pişirilmesi gerekmektedir. Buna dikkat edilmediği taktirde yumurtanın bir faydası görülemez ve zehirlenmelere yol açılabilir.

Yumurtanın Zararı Var Mıdır?

Her besinde olduğu gibi yumurtanın da aşırı tüketiminin insana bazı zararları olabilmektedir. Dış görünüşte veya iç hastalıklarda zararları görülmektedir. Alerjisi olan kişiler yumurta yememeye özen göstermelidirler. Bunun dışında yumurta fiziksel olarak da kötü sonuçlar doğurabilir. Fazla tüketim sonrası kilo alımına sebep olabilir.

Yumurta Kabuğu Yenir Mi?

Yumurta kabuğu denilince insanın aklına kötü şeyler gelebilir. Çünkü yumurta tavuk dışkısından çıkar ve kimse yemek isteyebilir. Ancak yumurta kabuğunun faydaları da göz ardı edilemez. Özellikle eklem hastalıklarına birebirdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir