Zatürre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:08

Zatürre, akciğerlerde virüs ve bakteri gibi sebeplerle oluşan enfeksiyondur. Akciğerlerde bulunan küçük hava keseciklerinin yani alveollerin içinin enfeksiyon ile dolması ve yine kan damarlarıyla gelen serumun bu hava keseciklerinin içine dolması sonucu oluşan ateşli bir hastalıktır.

Zatürrenin Belirtileri

Göğüs ağrısı, sarı veya yeşil balgam çıkarma, halsizlik, titreme, kuru ve hırıltılı öksürük, nefes alındığında sırtta batma hissi, baş ağrısı, baş dönmesi, önde göğüs de ve arkada kürek kemiğinde şiddetli ağrı. Kuru ve beyaz bir dil, aşırı susama, dudakta uçuk, koma gibi belirtileri vardır.

Zatürrenin Nedenleri Ve Çeşitleri

Hastalığa virüs, parazit ve mantar gibi canlı etkenler, tozlar, zararlı ışınlar ve yabancı maddeler gibi fiziksel etkenler, klor, azot oksit buharı gibi kimyasal etkiler yol açar. Zatürrede enfeksiyon iki şekilde gelişir. Birincisi alveoler tip olan bakterilerin oluşturduğu zatürrede enfeksiyon hava keselerinin içini doldurur. İnterstisiel tipi olan ve virüslerin oluşturduğu ikinci çeşit zatürrede ise enfeksiyon alveol ve bronş duvarlarını kaplayacak şekilde oluşur.

Sağ akciğerin alt ya da orta lobunda veya sol akciğerin alt lobunda oluşan zatürre mikrobunun, çocuklarda ve yaşlılarda etken olan çeşidine pnömokok mikropları denir. Çocuklarda özellikle tehlikeli ve ölümcül olabilir. Diyabet hastaları, alkol bağımlıları ve yaşlılarda genellikle Friedlander basilinin sebep olduğu zatürre tipi görülür.

Zatürre Tedavisi

Hastanın yaşı, hastalığın yaygınlık derecesi, fiziki muayene sonuçlarına veya hastalığın altında başka bir neden olup olmadığına göre doktor hastayı hastanede mi evde mi tedavi edeceğine karar verir. Hasta hastaneye yatırıldıysa, damardan antibiyotik tedavisine başlanır, ateş düşürücü ilaçlar, balgam söktürücü ilaçlar verilir ve sıvı takviyesi yapılır. Ateş 3 gün sürebiliyor. Tedavi sırasında 3 gün boyunca ateş yüksek seyredebiliyor. Evde yapılan tedavilerde ise hastanedekinden tek fark antibiyotik damardan değil ağızdan veriliyor. Geri kalan ilaçlar aynen uygulanıp istirahat etmek hastalığın iyileşme süresini kısaltıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir